Salt la conținut
Piața muncii
Scris de Redacția Meseriile.ro

Meseriile fără facultate cu cele mai mari salarii în 2026, de la 5.400 la 9.500 de lei net

Meseriile fără facultate cu cele mai mari salarii în 2026: programator, șofer TIR, mecanic auto, operator CNC, sudor. Vezi cât câștigă și cât costă calificarea.

Trei meseriași în fața unui service auto, un sudor în geacă de piele cu masca sub braț, o mecanică în salopetă albastră cu o cheie în mână și un șofer de camion în vestă reflectorizantă, cu un camion alb în spate

Meseriile fără facultate cu cele mai mari salarii în 2026 sunt cele din programare și design, cu medii de 9.500 de lei net pe lună, urmate de meseriile de mână cu atestat. Un șofer TIR câștigă în medie 5.997 de lei net, un mecanic auto 5.602, un operator CNC 5.521, iar un sudor 5.408.

Pentru meseriile de mână, calificarea costă mai puțin decât un salariu. Un curs de operator CNC pornește de la 1.250 de lei, unul de mecanic auto de la 1.300 de lei. Chiar și drumul până la volanul unui TIR, cu permis, remorcă și card de tahograf, pornește de la circa 4.700 de lei.

Am pus cap la cap cele 15 meserii fără facultate obligatorie cu cel mai mare salariu mediu din baza noastră de 403 meserii. Mai jos găsești ce îți trebuie pentru fiecare, cât câștigi la început și unde se plătește cel mai bine.

Meserii fără facultate, salariul mediu lei net pe lună, estimări Meseriile.ro 2026 Dezvoltator mobile 9.578 Dezvoltator web 9.506 Designer UX/UI 8.313 Inginer QA 7.447 Însoțitor de bord 7.400 Cameraman 6.169 Mecatronist auto 6.035 Șofer TIR 5.997 Mecanic locomotivă 5.736 Inspector ITP 5.665 Mecanic auto 5.602 Electronist auto 5.590 Operator CNC 5.521 Editor video 5.499 Sudor 5.408
Salariul mediu net lunar pentru cele 15 meserii fără facultate obligatorie cel mai bine plătite. Estimări Meseriile.ro pentru 2026, pornind de la datele INS. Evidențiate sunt meseriile de mână care se învață printr-un curs de calificare.

Programarea și designul, sus, dar cu o condiție

Primele patru locuri sunt ocupate de meserii din IT. Un dezvoltator de aplicații mobile câștigă în medie 9.578 de lei net, un dezvoltator web 9.506, un designer UX/UI 8.313, iar un inginer QA, adică omul care testează aplicațiile, 7.447 de lei. În București, mediile urcă la peste 12.000 de lei pentru programatori.

Condiția e portofoliul. Niciuna dintre aceste meserii nu cere prin lege o diplomă, iar mulți au intrat în domeniu prin cursuri intensive și proiecte făcute singuri. La interviu însă nu te întreabă nimeni de diplomă, ci îți cere să arăți ce ai construit. Fără aplicații sau site-uri reale pe care să le poți deschide în fața angajatorului, salariul de început, de 6.000 de lei net, rămâne pe hârtie.

Mai e un detaliu pe care clasamentele îl sar. Mulți angajatori mari pun totuși studiile tehnice în anunț, mai ales la poziții de început. Fără facultate, primul job îl găsești mai greu și de obicei la firme mici sau ca freelancer. După doi sau trei ani de experiență, diploma aproape nu mai contează.

Meseriile de mână care trec de 5.400 de lei

Restul clasamentului e dominat de meserii care se învață cu mâinile. Au două avantaje față de IT: calificarea e scurtă și ieftină, iar cererea e ridicată în aproape toate județele.

Șofer TIR, 5.997 de lei

Șoferul TIR e meseria de mână cel mai bine plătită din clasament, cu un interval de la 4.312 lei la început până la 9.910 lei pentru cei cu experiență. În București media ajunge la 7.634 de lei. Cifrele sunt pentru cursele interne. Pe cursele externe, diurna se adaugă separat și schimbă complet calculul.

Ai nevoie de permis C și CE, de atestatul profesional pentru transport de marfă și de cardul de tahograf. Atestatul se obține după un curs și un examen la Autoritatea Rutieră Română și se reînnoiește periodic. Engleza sau germana te ajută pe cursele externe. Pentru cabină îți folosesc un GPS de camion, care știe de restricțiile de înălțime și greutate, și accesoriile de camion adunate de noi.

Mecanic auto, 5.602 lei

Un mecanic auto pornește de la 4.079 de lei și poate ajunge la 9.129 de lei, iar în București media e de 7.131 de lei. Cererea e ridicată, pentru că România are unul dintre cele mai vechi parcuri auto din Uniunea Europeană, iar mașinile vechi au nevoie de reparații dese.

Cursul de calificare are 720 de ore, din care 480 de practică. În 2026, ofertele publice adunate pe platformele de cursuri pornesc de la 1.300 de lei și ajung la 2.580 de lei, în funcție de oraș. Sculele vin pe banii service-ului, dar mulți mecanici își cumpără trusa proprie după primul an. Am adunat ce intră într-o trusă bună în lista de scule pentru mecanic auto.

Operator CNC, 5.521 de lei

Operatorul CNC lucrează la mașini-unelte cu comandă numerică, care taie metalul după un program. Salariul pornește de la 4.031 de lei și urcă spre 8.971 de lei pentru cei care știu și să programeze mașina, nu doar să o alimenteze.

E cea mai ieftină calificare din listă, cu cursuri de la 1.250 de lei în București. Contează desenul tehnic și atenția la cote, pentru că o piesă greșită cu o zecime de milimetru se aruncă. Meseria are cerere ridicată, mai ales în zonele cu fabrici de piese auto și de componente metalice.

Operator CNC tânăr cu ochelari de protecție măsurând cu un șubler digital o piesă metalică prelucrată, lângă o mașină de frezat CNC într-o hală de producție
Verificarea cotelor cu șublerul face parte din fiecare tură. Cursul de operator CNC pornește de la 1.250 de lei, iar salariul mediu e de 5.521 de lei net.

Sudor, 5.408 lei

Un sudor începe de la 3.962 de lei și ajunge la 8.752 de lei, iar cei cu autorizații pe procedee și materiale speciale câștigă și mai mult. Cursul de calificare are tot 720 de ore, iar ofertele din toamna lui 2026 sunt între 1.590 și 1.800 de lei. Am scris separat cât câștigă un sudor pe orașe și autorizații.

Dacă te gândești să lucrezi pe cont propriu, am calculat și cât costă un atelier de sudură, de la 1.487 de lei pentru reparații în garaj până la aproape 17.000 de lei pentru producție. Aparatele sunt comparate în topul aparatelor de sudură MIG.

Mecatronist și electronist auto, peste 5.500 de lei

Mașinile noi au tot mai multă electronică, iar asta se vede în salarii. Un mecatronist auto câștigă în medie 6.035 de lei, iar un electronist auto 5.590. Amândoi cer o calificare în mecanică și electronică auto, iar studiile tehnice superioare sunt un avantaj, nu o obligație.

Diferența față de un mecanic clasic e diagnoza. Mecatronistul citește erorile din calculatorul mașinii, verifică senzori și programează module. Uneltele lui de bază sunt un tester de diagnoză auto și un multimetru.

Transportul cu atestat, de la avion la locomotivă

Două meserii din clasament vin din transportul de persoane și cer atestate stricte, dar nu și facultate.

Însoțitorul de bord câștigă în medie 7.400 de lei net, cu un interval mai strâns decât la alte meserii, de la 5.800 la 10.500 de lei. Bacalaureatul ajunge, dar ai nevoie de atestatul de membru al echipajului de cabină. Cursul durează 3 până la 4 săptămâni, iar școlile private cer în 2026 între 1.250 și 1.350 de euro. Unele companii aeriene își pregătesc singure angajații. Se adaugă engleza, avizul medical aeronautic și cerințele de înălțime ale companiilor.

Mecanicul de locomotivă câștigă în medie 5.736 de lei. Autorizația se obține după cursuri și practică supravegheată, iar examinările medicale și psihologice se repetă regulat pe toată durata carierei.

Imaginea și montajul, pentru cine are portofoliu

Cameramanul, cu 6.169 de lei, și editorul video, cu 5.499 de lei, au intrat în clasament pentru că nicio televiziune sau agenție nu cere diplomă, ci materiale filmate și montate. Studiile de film ajută, dar cei mai mulți au învățat din cursuri și din practică.

Investiția aici e în echipament, nu în curs. Un editor video la început lucrează pe propriul calculator, iar un cameraman freelancer are nevoie cel puțin de un gimbal și de un microfon lavalieră pentru interviuri.

Inspector ITP, 5.665 de lei

Inspectorul ITP verifică mașinile la inspecția tehnică periodică. Cere pregătire tehnică auto, de obicei calificarea de mecanic, și atestatul de inspector tehnic, obținut după un curs autorizat. Pentru mulți mecanici e pasul următor: muncă mai curată, program fix și un salariu mediu puțin peste cel din service.

Cât costă să te califici

Pentru meseriile de mână din clasament, calificarea se plătește din mai puțin de un salariu mediu. Am adunat cele mai mici prețuri din ofertele publice din 2026.

Cât costă calificarea, cel puțin lei, oferte publice din 2026 Operator CNC 1.250 Mecanic auto 1.300 Sudor 1.590 Șofer TIR 4.700
Prețul minim al calificării din ofertele publice din 2026. Șofer TIR: permis C de la circa 2.600 de lei, CE de la circa 1.800 de lei și cardul de tahograf de 300 de lei, fără cursul de atestat. Operator CNC: curs în București de la 1.250 de lei.

Calculul e simplu. Cursul de operator CNC, de 1.250 de lei, reprezintă mai puțin de un sfert din salariul mediu al meseriei. Cel de mecanic auto, de la 1.300 de lei, iese la fel. Chiar și cei 4.700 de lei pentru permisele de camion și cardul de tahograf sunt sub un salariu mediu de șofer TIR.

Ce nu intră în prețul cursului e timpul. Un curs de calificare de 720 de ore durează de obicei 4 până la 6 luni, cu ore de teorie și practică de câteva ori pe săptămână. Dacă ai deja un loc de muncă, alege un program de seară sau de weekend. O parte din cursuri sunt gratuite pentru șomerii înscriși la agenția de ocupare a forței de muncă din județ.

Partea pe care clasamentul nu o arată

Clasamentul arată vârful, nu media. Din cele 403 meserii din baza noastră, 133 nu cer facultate. Salariul lor median este de 3.829 de lei net, față de 5.635 de lei la meseriile care cer explicit studii superioare. Majoritatea meseriilor fără facultate câștigă deci mai puțin decât cele cu diplomă.

Vârful însă depășește multe meserii cu diplomă. Un mecanic auto, cu 5.602 lei, câștigă mai mult decât un profesor de limba română, cu 5.441 de lei în estimările noastre. Un sudor, cu 5.408 lei, trece de un profesor de istorie, cu 4.859 de lei, și de un agent vamal, cu 4.155 de lei. Un șofer TIR câștigă mai mult decât 57% din meseriile cu studii superioare din baza noastră.

Mai e munca. Toate meseriile de mână din listă sunt solicitante fizic, cu ture lungi, zgomot sau zile întregi departe de casă. Salariul mare vine la pachet cu condițiile, iar asta explică o parte din deficitul de oameni din aceste meserii.

Cum am făcut clasamentul

Am pornit de la toate cele 403 meserii din baza Meseriile.ro și am păstrat doar pe cele pentru care drumul normal de intrare nu trece prin facultate: o calificare, un curs autorizat, un atestat sau un portofoliu. Am scos meseriile pentru care studiile superioare sunt cerute frecvent, chiar dacă nu obligatoriu, cum sunt formatorii sau inspectorii SSM.

Salariile sunt estimările noastre pentru 2026, pornite de la câștigul salarial mediu net publicat de Institutul Național de Statistică pe domenii și județe și ajustate pentru fiecare meserie. Explicăm pe larg calculul în pagina despre cum estimăm salariile. Prețurile cursurilor sunt luate din ofertele publice ale școlilor și centrelor de formare din 2026 și se schimbă de la un oraș la altul.

Cifrele salariale sunt estimări nete, orientative, bazate pe date publice și pe legislația în vigoare. Vezi cum estimăm salariile și ce surse folosim.

M

Scris de

Redacția Meseriile.ro

Echipa care documentează piața muncii din România. Scriem despre salarii și cariere pornind de la datele reale ale directorului, verificate în surse oficiale înainte de publicare. Despre redacție

Întrebări frecvente

Care este meseria fără facultate cea mai bine plătită?

În estimările Meseriile.ro pentru 2026, dezvoltatorul de aplicații mobile și dezvoltatorul web sunt cele mai bine plătite meserii care nu cer obligatoriu facultate, cu medii de 9.578 și 9.506 lei net pe lună. Contează însă portofoliul de proiecte, iar mulți angajatori preferă totuși studii tehnice. Dintre meseriile de mână, șoferul TIR conduce cu 5.997 de lei net.

Ce meserie pot învăța repede și să câștig bine?

Operator CNC, mecanic auto și sudor au medii între 5.408 și 5.602 lei net și cer doar un curs de calificare. Ofertele publice din 2026 pornesc de la 1.250 de lei pentru operator CNC și de la 1.300 de lei pentru mecanic auto. Cursul de calificare complet are de obicei 720 de ore, adică în jur de 4 până la 6 luni.

Cât costă să devin șofer TIR?

Pornind de la permisul B, ai nevoie de permis C, de categoria CE pentru remorcă, de atestatul profesional și de cardul de tahograf. Școlile de șoferi cer în 2026 de la aproximativ 2.600 de lei pentru categoria C și în jur de 1.800 de lei pentru CE, iar cardul de tahograf costă 300 de lei la ARR. Fără cursul și examenul de atestat, suma pornește de la circa 4.700 de lei.

Câștigă meseriașii mai mult decât cei cu facultate?

În medie, nu. Mediana meseriilor fără facultate din baza noastră este de 3.829 de lei net, față de 5.635 de lei la meseriile care cer studii superioare. Doar primele câteva zeci de meserii fără facultate trec de pragul celor cu diplomă. Un mecanic auto, cu 5.602 lei, câștigă însă mai mult decât un profesor de limba română, cu 5.441 de lei.

De unde vin cifrele de salariu?

Sunt estimări Meseriile.ro pornite de la câștigul salarial mediu net publicat de Institutul Național de Statistică pe domenii și pe județe, ajustate pentru fiecare meserie. Sunt sume nete pe lună, adică banii care ajung efectiv la angajat, și reprezintă o medie pentru cineva cu câțiva ani de experiență.

Articole similare din Piața muncii