Salt la conținut
IT & Comunicații
Scris de Redacția Meseriile.ro

Diploma de facultate îi aducea unui programator 650 de lei în plus pe lună, iar de la 1 ianuarie 2025 nu mai valorează nimic pe fluturaș

Programator fără facultate sau cu diplomă în 2026: ce s-a schimbat după eliminarea scutirii de impozit IT, unde mai contează diploma și ce salarii are fiecare drum.

Programator tânăr la birou, cu codul pe două monitoare, care închide fără regret un sertar în care stă o diplomă de licență înrămată

Până la finalul lui 2024, diploma de licență îi aducea unui programator angajat un câștig direct, pe fluturaș: scutirea de impozit pe venit pentru salariații din IT, condiționată de facultate. La un salariu de 10.000 de lei brut, însemna 650 de lei în plus pe lună, adică 7.800 de lei pe an. De la 1 ianuarie 2025, scutirea a fost eliminată, iar programatorul cu diplomă și cel fără plătesc exact același impozit.

Asta schimbă calculul pentru cine se întreabă dacă merită trei-patru ani de facultate înainte de primul job în IT. Banii pe care îi aducea diploma în mod automat au dispărut. A rămas valoarea ei reală: ce înveți, în ce meserii e cerută și cum te ajută la angajare.

Mai jos sunt cifrele scutirii, salariile pe meserii, locurile în care diploma mai contează și drumurile prin care se intră azi în programare fără ea.

Cât valora diploma până în 2024

Scutirea de impozit pentru programatori a existat sub diferite forme mai bine de două decenii, cu condiții schimbate de mai multe ori. În ultima formă, un salariat beneficia de ea doar dacă îndeplinea toate condițiile: lucra la o firmă cu activitate de creare de programe, pe un post din lista ocupațiilor din IT, într-un compartiment cu acest profil, și avea diplomă de licență.

În 2023 și 2024, scutirea acoperea doar primii 10.000 de lei din salariul brut. Pentru partea de peste, impozitul de 10% se plătea normal.

Cât valora diploma pe fluturaș în 2024 lei net în plus pe lună din scutirea de impozit, după salariul brut al programatorului 6.000 lei brut 390 8.000 lei brut 520 10.000 lei brut 650 15.000 lei brut 650 Din 2025, orice salariu 0
Câți lei net în plus lăsa pe lună scutirea de impozit IT, condiționată de diploma de licență, la diferite salarii brute. Impozitul de 10% se calculează după CAS și CASS, adică pe 65% din brut. Calcul meseriile.ro.

Calculul e simplu. Impozitul pe salariu e de 10% din ce rămâne după contribuțiile de 25% la pensie și 10% la sănătate, adică 6,5% din brut. La 6.000 de lei brut, scutirea valora 390 de lei pe lună, la 8.000 de lei 520 de lei, iar de la 10.000 de lei în sus rămânea plafonată la 650 de lei pe lună.

Pentru un programator fără facultate, aceeași muncă, pe același post, aducea deci până la 7.800 de lei pe an mai puțin. Era cel mai concret argument pentru diplomă din toată piața muncii din România.

Ce s-a schimbat din 2025

De la 1 ianuarie 2025, facilitatea a fost eliminată complet. Salariații din IT plătesc același impozit de 10% ca toți ceilalți salariați, indiferent de studii.

Efectele se văd în două direcții:

  • programatorii cu diplomă au pierdut până la 650 de lei net pe lună, dacă angajatorul nu a compensat din salariul brut;
  • programatorii fără diplomă nu au pierdut nimic, iar diferența de net față de colegii cu licență, la același salariu brut, a dispărut.

Pentru un tânăr care alege acum între facultate și un drum direct spre primul job, diploma nu mai vine cu un bonus fiscal garantat. Rămâne o investiție în cunoștințe și în acces la anumite posturi, nu un multiplicator automat de salariu.

Salariile din IT, pe meserii

Nu toate meseriile din IT cer același tip de pregătire. În estimările meseriile.ro pentru 2026, cele mai bine plătite sunt și cele în care studiile superioare apar cel mai des în cerințe, iar cele în care se intră frecvent prin cursuri și portofoliu pornesc de la salarii ceva mai mici.

Salariul mediu net în meseriile IT lei pe lună, estimări meseriile.ro 2026; evidențiate cele în care se intră des și fără facultate Arhitect software 15.192 Inginer ML 12.975 Dezvoltator software 11.988 Inginer de date 11.198 Dezvoltator mobile 9.578 Dezvoltator web 9.506 Designer UX/UI 8.313 Tester software 7.665
Salariul mediu net în câteva meserii IT, în estimările meseriile.ro pentru 2026. Cu roșu închis, meseriile în care se intră frecvent și fără facultate, prin cursuri și portofoliu.
MeserieSalariu mediu netDrumul obișnuit de intrare
Arhitect software15.192 leistudii superioare tehnice și mulți ani de experiență
Inginer machine learning12.975 leistudii superioare în informatică sau matematică
Dezvoltator software11.988 leide obicei facultate, dar mulți intră prin cursuri intensive
Inginer de date11.198 leistudii superioare în informatică, matematică sau tehnic
Dezvoltator mobile9.578 leistudii tehnice sau cursuri și portofoliu de aplicații
Dezvoltator web9.506 leistudii tehnice sau cursuri și portofoliu de proiecte
Designer UX/UI8.313 leistudii sau cursuri de design, cu portofoliu
Tester software7.665 leistudii tehnice sau cursuri, mulți fără facultate

Diferența dintre grupuri nu înseamnă că un programator fără facultate rămâne blocat sub 10.000 de lei. Arată doar că meseriile în care se intră cel mai ușor sunt și cele de la baza scării. Un dezvoltator web sau un tester bun poate trece, cu experiență, spre dezvoltare software, automatizare sau DevOps, unde salariile cresc.

Unde diploma mai contează

Fără scutirea de impozit, diploma contează încă în câteva situații clare:

  • instituțiile publice, unde postul și grila de salarizare depind de nivelul studiilor, iar un post de informatician cu studii superioare nu poate fi ocupat fără licență;
  • meseriile apropiate de cercetare, cum sunt inteligența artificială, ingineria datelor sau algoritmica, unde matematica din facultate e chiar unealta de lucru;
  • unele companii și unele anunțuri, care cer explicit studii superioare, mai ales la primul job, când nu ai încă experiență de arătat;
  • masteratul și doctoratul, pentru cine vrea o carieră academică sau în cercetare, care nu sunt posibile fără licență.

În restul pieței, după primii doi-trei ani, la interviu cântăresc de obicei mai mult proiectele livrate, proba tehnică și recomandările decât diploma.

Drumul fără facultate

Cine intră în IT fără facultate trece de obicei prin trei etape: învățarea, printr-un curs intensiv sau singur, cu resurse gratuite, un portofoliu de proiecte reale, publicat și ușor de verificat, și primul job, de multe ori ca junior, intern sau tester.

Cel mai des, prima ușă e testarea software, unde bariera de intrare e mai mică și unde poți trece ulterior spre automatizare și programare. Pașii concreți sunt în articolul despre cum devii tester software fără facultate. A doua ușă frecventă e dezvoltarea web, unde un portofoliu de site-uri și aplicații funcționale ține loc de diplomă la multe interviuri.

Dezavantajul real al drumului fără facultate nu mai e fiscal, ci de bază teoretică: structurile de date, algoritmii și matematica se învață mai greu singur, iar lipsa lor se simte la posturile mai avansate.

Drumul cu facultate

Facultatea de informatică sau automatică durează trei sau patru ani și dă o bază largă, de la matematică la arhitectura sistemelor. Mulți studenți lucrează deja din anul doi sau trei, ca interni sau juniori, așa că la absolvire au și diplomă, și experiență.

Pentru cine e atras de inteligență artificială, date sau cercetare, facultatea rămâne drumul cel mai direct. Pentru cine vrea doar să construiască aplicații web cât mai repede, nu mai e obligatorie, iar din 2025 nu mai aduce nici avantajul fiscal care o făcea aproape de neocolit.

Pentru o comparație generală între facultate și o meserie, vezi și articolul despre facultate sau meserie. Salariile detaliate sunt pe paginile despre salariul unui dezvoltator software, salariul unui dezvoltator web și salariul unui tester software.

Cum am calculat

Valoarea scutirii e calculată pentru 2024, când impozitul pe venit de 10% se aplica după reținerea CAS de 25% și a CASS de 10%, iar scutirea acoperea primii 10.000 de lei din salariul brut. Am ignorat deducerea personală, care la aceste salarii era zero sau foarte mică. Salariile pe meserii vin din estimările meseriile.ro pentru 2026, iar drumul obișnuit de intrare din cerințele de studii pentru fiecare meserie.

Cifrele salariale sunt estimări nete, orientative, bazate pe date publice și pe legislația în vigoare. Vezi cum estimăm salariile și ce surse folosim.

M

Scris de

Redacția Meseriile.ro

Echipa care documentează piața muncii din România. Scriem despre salarii și cariere pornind de la datele reale ale directorului, verificate în surse oficiale înainte de publicare. Despre redacție

Întrebări frecvente

Mai primesc programatorii scutire de impozit în 2026?

Nu. Scutirea de impozit pe venit pentru salariații din IT a fost eliminată de la 1 ianuarie 2025. În 2023 și 2024 se aplica doar pentru primii 10.000 de lei din salariul brut, iar din 2025 programatorii plătesc același impozit de 10% ca toți ceilalți salariați.

Era nevoie de facultate pentru scutirea de impozit IT?

Da. Una dintre condiții era diploma de licență. Pe lângă ea, postul trebuia să fie pe lista ocupațiilor din domeniu, într-un compartiment de IT al unei firme cu activitate de creare de programe. Cei fără licență, oricât de buni, plăteau impozitul întreg.

Cât valora scutirea pentru un programator?

În 2024, la un salariu de 10.000 de lei brut, scutirea lăsa în plus pe fluturaș 650 de lei pe lună, adică 7.800 de lei pe an. Peste 10.000 de lei brut suma nu mai creștea, iar la 6.000 de lei brut era de 390 de lei pe lună.

Poți deveni programator fără facultate în 2026?

Da, mai ales în dezvoltarea web și mobile, în testare și în design de interfețe, unde contează mai ales portofoliul și proba tehnică de la interviu. Pentru inteligență artificială, date și cercetare, studiile superioare în informatică sau matematică rămân de obicei cerute.

Unde mai contează diploma pentru un programator?

În instituțiile publice, unde postul și grila de salarizare depind de nivelul studiilor, în meseriile apropiate de cercetare, cum sunt machine learning și ingineria datelor, și la unele companii care o cer explicit în anunț. În restul pieței, după primii ani, experiența și proiectele cântăresc de obicei mai mult.

Articole similare din IT & Comunicații